آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۶

آخرین تغییرات خدمت سربازی و معافیت ها سال ۹۶

بخشیده شدن اضافه خدمت مشمولانی که تا ۲۲ بهمن خود را معرفی کنند

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کردستان گفت: برابر اعلام ستاد کل نیروهای مسلح، اضافه خدمت سنواتی مشمولان و کارکنان وظیفه‌ای که تا تاریخ ۲۲ بهمن امسال خود را برای انجام خدمت مقدس سربازی معرفی نمایند، بخشیده می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، محمد کولیوند پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، به اقدامات دایره اعزام در سال جاری اشاره و اظهار کرد: برابر اعلام ستاد کل نیروهای مسلح اضافه خدمت سنواتی مشمولان و کارکنان وظیفه‌ای که تا تاریخ ۲۲ بهمن ماه امسال خود را برای انجام خدمت مقدس سربازی معرفی نمایند، بخشیده می‌شوند.
وی در ادامه افزود: با توجه به سررسید تاریخ اعزام متولدین سال ۷۹ این مشمولان تا ۶ ماه پس از تاریخ تولد خود مهلت دارند که خود را برای انجام دوره مقدس سربازی و یا بهره‌مندی از معافیت‌های مندرج در قانون معرفی کنند.
این مقام مسوول اقدامات دایره کفالت را هم بیان کرد و گفت: مشمولانی که یگانه فرزند ذکور خانواده و همچنین فاقد غیبت هستند با داشتن یکی از شرایط (مادر فاقد شوهر، پدر بیمار نیازمند مراقبت، پدر با کهولت سن با ۷۰ سال تمام و برادر یا خواهر صغیر زیر ۱۸ سال فاقد پدر) می‌توانند برای ثبت‌نام به دفاتر پلیس به علاوه ۱۰ مراجعه نمایند.
کولیوند بیان کرد: در معافیت‌های مادر فاقد شوهر( فوت همسر یا مطلقه) باید از زمان فوت یا طلاق ۳۰ ماه بگذرد تا معافیت داین به مشمول تعلق بگیرد.
وی به ماده ۶۰ قانون خدمت وظیفه عمومی اشاره کرد و گفت: کسانی که با ارتکاب اعمالی چون جعل شناسنامه، مهر و امضاء کارت پایان خدمت، کارت معافیت، استفاده از شناسنامه دیگران، اعمال نفوذ، شهادت کذب،گواهی خلاف واقع، مکتوم داشتن حقیقت،اخذ رشوه یا فریب دادن مشمول موجبات معافیت خود یا دیگران را از خدمت وظیفه عمومی فراهم سازند به اتهام آنان در دادگاه رسیدگی شده و با رعایت شرایط و امکانات خاطی، دفعات و مراتب جرم از تهدید به حبس تعزیری از یک سال تا پنج سال محکوم می‌شوند.
معاون وظیفه عمومی نیروی انتظامی کردستان تصریح کرد: با توجه به ماه‌های پایانی سال، مشمولانی که در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت‌نام کرده‌اند و مبلغ جریمه آنان مشخص شده ولی تاکنون هیچ گونه اقدامی نکرده‌اند در صورتی که تا پایان سال جاری هیچ گونه واریزی نداشته باشند درخواست آنان باطل شده و سال آینده ۱۰ درصد به مبلغ جریمه آنان اضافه می‌شود.
کولیوند اذعان کرد: طبق توافق با کمیته امداد امام خمینی(ره) فرزند ذکور خانواده‌هایی که به دلیل طلاق تحت حمایت قرار گرفته‌اند در صورت گذشت حداقل ۳ سال از طلاق مادر و ۲ سال از تحت حمایت قرار گرفتن برای معافیت به سازمان وظیفه عمومی معرفی می‌شوند.
وی ادامه داد: فرزند ذکور خانواده‌هایی که به دلیل طلاق تحت حمایت بهزیستی هستند صرفا در صورت گذشت یک سال از تاریخ طلاق مادر و یک سال از تحت حمایت قرار گرفتن برای معافیت به سازمان وظیفه عمومی معرفی می‌شوند.
این مقام مسوول بیان کرد: در طرح جدید مقررات ایثارگران که در دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ ثبت‌نام خوداظهاری انجام داده‌اند اسامی واجدین شرایط بررسی و کسانی که در شمول معافیت و یا کسر خدمت به آنات تعلق می‌گیرد از طریق پیامک و سایت سازمات وظیفه عمومی به آنان اعلام می‌شود.
کولیوند به اقدامات دایره تحصیلی در سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: برابر تبصره یک ماده ۳۳ خدمت وظیفه عمومی حداکثر معافیت برای دانش آموزانی که به صورت پیوسته مشغول به تحصیل هستند، تا پایان ۲۰ سالگی خواهد بود.
وی افزود: به استناد تبصره ماده۱۳ آیین نامه اجرایی قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولانی که پس از اتمام ۲۰ سالگی موفق به فراغت از تحصیل در مقطع متوسطه یا پیش دانشگاهی شوند مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها نمی‌شوند.
به گفته این مقام مسوول، دانشجو باید در سنوات قانونی موفق به اتمام تحصیل نشوند با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه در خصوص واجد شرایط بودن حداکثر تا دو ترم مجوز سنوات ارفاقی به صورت مرحله‌ای صادر خواهد شد و آن دسته از مشمولانی که در سنوات مجاز تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشوند مجوز یک ترم در مهلت معرفی صادر می‌شود.
کولیوند به شرایط سنوات ارفاقی اشاره کوتاهی کرد و افزود: کسانی که در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ۴۰ واحد،کارشناسی پیوسته ۸۵ واحد، کارشناسی ارشد ناپیوسته ۱۸ واحد، کارشناسی ارشد پیوسته ۱۵۰ واحد و دکترای پیوسته ۱۸۰ واحد پاس کرده باشد و دکترای تخصصی ناپیوسته به شرط آنکه تمام واحدهای نظری را گذرانده و فقط دفاع از رساله باقی مانده باشد.
وی در پایان به شرایط خروج از کشور را بیان کرد و افزود: باید مشمول فاقد غیبت باشد، دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخص داشته باشد، در سنوات اولیه تحصیلی یا ارفاقی دارای مجوز باشد، مشمولانی که تحصیل آنان به پایان رسیده در مهلت یک ساله معرفی شوند، گذاشتن وثیقه لازم و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش آموزان از جمله این شرایط است.

منبع:خبرگزاری فارس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fixed position noondoni.com